XXI Otwarty Międzynarodowy Konkurs na Rysunek Satyryczny - ogłoszony!

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze ogłasza XXI edycję Otwartego Międzynarodowego Konkurs na Rysunek Satyryczny.
Hasłem tegorocznej edycji jest TEATR.

Podobnie jak w edycjach poprzednich Konkurs jest adresowany zarówno do profesjonalistów jak i artystów amatorów. W konkursie przewidziano cztery nagrody regulaminowe (laureat Grand Prix dodatkowo otrzyma statuetkę) oraz nagrody specjalne. W ramach przedsięwzięcia zorganizowana zostanie także wystawa pokonkursowa, której będzie towarzyszył katalog w niezmienianej o lat formie.

Celem konkursu na rysunek satyryczny jest krzewienie poczucia humoru, propagowanie uśmiechu i dystansu wobec siebie, innych i rzeczywistości. Ma gwarantować doskonałą zabawę, ale zarazem być źródłem refleksji nad życiem. Rysunki nadsyłane co roku tworzą niepowtarzalne kolekcje tematyczne wzbogacające zbiory specjalne Biblioteki.

Po pierwszych prostych tematach takich jak: książka, muzeum, radio, prasa, zamek oraz bardziej dotykających problemów naszych czasów jak: sztuczna inteligencja, media społecznościowe, w tym roku przyszedł czas na TEATR. Tegoroczne hasło ma prowokować artystów do penetracji sfery teatru w najróżniejszych jego aspektach. Teatr towarzyszy człowiekowi od tysiącleci. Teatr to aktor, widz oraz interakcja pomiędzy sceną a widownią. Teatr to sztuki i ich autorzy. Budynki, garderoby, kostiumy, światła. Magia teatru i zakulisowe życie aktorów. A i w życiu każdego z nas teatr otacza nas zewsząd. W życiu politycznym, w kontaktach międzyludzkich, w przyrodzie. Nader często odgrywamy role, które bardzo nam odpowiadają, albo wcale niekoniecznie. Wielu z nas odgrywa komedię, niemało uwielbia robić innym sceny albo tragizować. Zdarza nam się wchodzić w czyjąś rolę bądź... trafić na afisz. Może się okazać zasadnym pytanie gdzie jest więc więcej teatru, w życiu czy w teatrze? Rysownikom przy tym temacie na pewno nie zabraknie natchnienia. Czego im serdecznie życzymy.

Prace można nadsyłać do końca maja 2019 r. Zapraszamy do zapoznania się z Regulaminem i do udziału w tegorocznym Konkursie.