Pokonkursowa wystawa XXIV Otwartego Międzynarodowego Konkursu na Rysunek Satyryczny ph. „Praca zdalna”.

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze oraz Zielonogórski Uniwersytet Trzeciego Wieku serdecznie zapraszają na pokonkursową wystawę XXIV Otwartego Międzynarodowego Konkursu na Rysunek Satyryczny ph. „Praca zdalna”. W tegorocznym konkursie udział wzięło 146 satyryków z 19 krajów. Łącznie nadesłano 329 prac. Te wyróżnione przez jurorów pod przewodnictwem Tomasza Brody - polskiego artysty plastyka, karykaturzysty, adiunkta na Wydziale Grafiki i Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz uznane za najciekawsze można będzie obejrzeć w holu Biblioteki od 1 do 30 września br.

Temat tegorocznego konkursu, do niedawna abstrakcyjny, dziś dla wielu jest codziennością, na którą chyba nie do końca jesteśmy gotowi. Praca zdalna, czyli home office, to nie lada wyzwanie.Opanowujący cały świat Koronawirus wymusił na nas wiele zmian i wygenerował nowe nawyki. To oczywiście stworzyło pole do zdobywania pionierskich doświadczeń, które w jaskrawy sposób wzięli pod lupę rysownicy. Tradycyjnie, w tej materii, wykazali się niezwykłą kreatywnością. Prowadzona w domowym zaciszu działalność stworzyła pretekst do wielu nadużyć i problemów z motywacją. Na rysunkach możemy przyjrzeć się pracy domowych „wylegiwaczy” jak i „trybików w maszynie”. W obśmiewaniu naszych nowych zdalnych zwyczajów niezwykle pomocne okazało się podobieństwo spotykających nas w pracy absurdalnych sytuacji. Satyra wyostrzyła patologie pracy zdalnej, ale też spojrzała na nie z przymrużeniem oka. Wiele spośród rysunków ma wydźwięk polityczny, nie brakuje też ukrytych przed czujnym okiem pracodawcy domowych sytuacji intymnych. Choć wszystkie historie wywołują na twarzy uśmiech, część z nich skłania też do … poważniejszych rozmyślań.

Towarzyszące nam na co dzień narzekanie na pracę spróbujmy obrócić w żart. Bądźmy gotowi na dużą dawkę śmiechu, rozrywki i refleksji. Warto to zobaczyć. Wystawa czynna będzie przez cały wrzesień.

30 września [w piątek] o godz. 18.00 odbędzie się uroczysty finisaż z udziałem laureatów konkursu, środowiska rysowników i sympatyków humoru rysunkowego. Nastąpi podsumowanie artystycznych osiągnięć autorów. Jak co roku dostępny będzie świeżo wydany katalog, w tradycyjnej szacie graficznej, jednoznacznie kojarzącej się już z konkursem. Znajdą się w nim rysunki oceniane najwyżej przez znawców sztuki. Katalog otrzymają goście i uczestnicy konkursu, których prace obejrzymy na wystawie.

 

Od 1 do 7 września nagrodzone i wyróżnione prace XXIV Otwartego Międzynarodowego Konkursu na Rysunek Satyryczny ph. „Praca zdalna” będzie można obejrzeć także w Café Orangerie w Parku Książęcym w Zatoniu. 

 

Konkurs, wystawę oraz katalog patronatem artystycznym objęło Stowarzyszenie Polskich Artystów Karykatury oraz Muzeum Karykatury im. E. Lipińskiego w Warszawie.

XXIV edycję Otwartego Międzynarodowego Konkursu na Rysunek Satyryczny tradycyjnie Patronatem Honorowym objęli: Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak,  Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbieta Anna Polak oraz Prezydent Miasta Zielona Góra Janusz Kubicki 

Organizatorzy Konkursu:

zutwlogo biblioteki granatowelogo 800 lat zielonej gory i 700 lat praw miejskich  -1

Zadanie jest realizowane ze środków finansowych Miasta Zielona Góra:

zglogo

 

Partner Konkursu

2